Żywicowanie drzew

Artykuł Bartosza Morawskiego – Przewodnika Niezwyczajnego

Czasami przemierzając sosnowe bory możemy spotkać stare drzewa w całą serią symetrycznych nacięć – to są bohaterowie dzisiejszej opowieści. Spały żywiczarskie.

Żywica sosnowa

Żywica jest substancją wytwarzaną przez różne gatunki roślin i przykładowo słynny haszysz to żywica pozyskana z wysuszonych kwiatostanów konopi indyjskiej. Natomiast sama żywica służy do zabezpieczania ran, jakie powstały na drzewie. Można porównać jej rolę do plastra na skaleczeniu – tworzy warstwę ochronną i pozwala, by rana się goiła 🙂

Spała żywiczarska. fot. Bartosz Morawski
Spała żywiczarska. fot. Bartosz Morawski

Zastosowanie żywicy

Żywica drzew iglastych jak sosna, świerk, modrzew i jodła była traktowana jako surowiec strategiczny dla przemysłu chemicznego, pozwalając na pozyskanie terpentyn i kalafonii o różnorodnym zastosowaniu. Można wymienić chociażby jako składniki do produkcji rozpuszczalników, farb, lakierów, lekarstw, kosmetyków.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że bursztyn to kopalna, skamieniała żywica.

Spała żywiczarska. fot. Bartosz Morawski
Spała żywiczarska. fot. Bartosz Morawski

Jak żywicuje się drzewa

… A właściwie jak robiło się to kiedyś.
Spała żywiczarska to okorowana część pnia – tak zwanego odziomka (dolna, najgrubsza część pnia drzewa, która jest zbudowana z drewna najlepszej jakości), gdzie wykonywano nacięcia (żłobki) pod kątem 45 stopni, prowadzące do pionowego rowka po którym żywica ściekała do kubeczka.

Zakładanie spał zaczynano w kwietniu i maju, gdy temperatura zaczynała sięgać 10 stopni. Korzystano przy tym z szablonu i znaczników, które wyznaczały przebieg rowka ściekowego. Kończenie pozyskania żywicy wypadało mniej więcej w październiku.

Spały nacinano zazwyczaj po południu w ciepłe noce lub przed czasem letnich burz. Ze względu na żywicę, która tężała na powietrzu każdą spałę raz lub dwa razy w tygodniu należało odnowić. Kubeczki opróżniano w godzinach porannych wykorzystując specjalną łyżkę – wybierak i pozyskany materiał wrzucano do wiader, a następnie metalowych beczek.

Ilość odstających przy rowku ściekowym charakterystycznych, odstających nacięć pokazuje, przez ile lat spała funkcjonowała w swoich obiegu. Te odstające nacięcia często nazywano “piórkami”.

Najczęściej na drzewach zakładano po dwie spały, jednak przy grubszych sztukach spotykało się również trzy, a nawet cztery! Spały były wykorzystywane często przez kilka lat, które zwane były obiegiem żywiczarskim. Z powiększaniem spały z każdym kolejnym rokiem przemieszczano się w górę pnia, dlatego czasami można spotkać spały o wysokości sięgającej nawet dwóch metrów.

W polskiej metodzie żywiczarskiej bardzo ważną cechą były pozostawienia pasów życiowych, które zapewniały drzewu przetrwanie. Ważne było, by pasy życiowe miały jednakową szerokość i były zakładane na przedłużeniach nabiegów korzeniowych. Dzięki temu do tej pory w lasach możemy spotkać świadków dawnej pracy 🙂

Żywicowanie drzew jest w Polsce przeszłością

Nacinanie złobków (fot. R. I. Borowy) https://www.wigry.org.pl/las/7.htm
Nacinanie złobków (fot. R. I. Borowy) https://www.wigry.org.pl/las/7.htm

Niegdyś pozyskiwanie żywicy było znaczącą gałęzią gospodarki leśnej na terenie naszego kraju. Niestety, od 1994 roku zaprzestano żywicowania drzew, w zamian za to sprowadzając ją z Chin i z Ukrainy…

W latach sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych pozyskiwano około 22 tysięcy ton żywicy sosnowej, a dokonywało tego ponad 10 tysięcy robotników żywiczarskich. Warto dodać, że obecnie LP zatrudniają około 25 tysięcy ludzi 🙂

Pozyskaną żywicę transportowano do dwóch istniejących w Polsce destylarni żywicy w Kłobucku oraz w Garbatce. W nich destylowano pozyskany materiał, by pozyskać terpentynę i kalafonię. Oba zakłady zostały zbudowane w latach trzydziestych w ramach inwestycji II Rzeczypospolitej. Obydwie destylarnie już nie istnieją…

Spały przedstawione na zdjęciach pochodzą z terenu leśnictwa Leśniów, Nadleśnictwa Zielona Góra.

Ciekawostka! Przedstawiony sposób żywicowani jest charakterystyczny dla sosny. Natomiast przy żywicowaniu jodły ściągano żywicę strzykawką z pęcherzy żywicznych w korze. Przy modrzewiu z kolei wiercono otwory w pniu, by natrafić na kieszeń żywiczną.

Przy pisaniu wpisu korzystałem z Instrukcji Żywicowania zatwierdzonej do użytku służbowego przez Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z 1987 roku.

Spała żywiczarska. fot. Bartosz Morawski
Spała żywiczarska. fot. Bartosz Morawski

Artykuł autorstwa Bartosza MorawskiegoPrzewodnika niezwyczajnego
Przewodnika sudeckiego i beskidzkiego oraz leśnika.
Zapraszam zajrzenia na strony Bartosza, gdzie aż roi się od ciekawostek historycznych, architektonicznych, ale nie tylko! Można również skontaktować się z nim w celu zorganizowania wspólnego wędrowania.

Jeśli wiecie o jakimś ciekawym, zapomnianym miejscu – proszę o komentarz lub kontakt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

We #StandWithUkraine.
Learn how you can help too!

#Stand­With­Ukraine

We don't know how long the war will last. But what we do know is that we can't stand aside and watch.

The fastest way you can help too is to support Ukraine financially. The National Bank of Ukraine (NBU) has opened a multi-currency account for that purpose. Learn more

This account accepts donations in US, Canadian and Australian dollars, euros, British pounds, Swiss francs, yuan and yen.

UA823000010000032302338301027

Also accepting cryptocurrency donations – the fastest way to help. Learn more

BTC – 357a3So9CbsNfBBgFYACGvxxS6tMaDoa1P

ETH, USDT (ERC-20) – 0x165CD37b4C644C2921454429E7F9358d18A45e14

If you want to volunteer in the army of Ukraine and help with deeds, then here are specific instructions how to do this: Learn more

Spread the word!